Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Geopatogenní zóny - zabijáci elektroniky

Již velmi dlouho se vědci mezi sebou přou o existenci nebo neexistenci tzv. geopatogenních zón a jejich účinků na živé organismy. Především z toho důvodu, že tyto zóny je obtížné detekovat a ještě obtížněji lze jejich účinky prokázat. V nedávné době ale agentura DARPA (Defense Advanced Research Project Agency - úřad, který koordinuje výzkumné a vývojové úsilí celé řady oblastí pro Pentagon) odtajnila výsledky interdisciplinárního výzkumu právě v této oblasti.

Průlom v detekci geopatogenních zón (GPZ)

Vědci se především zaměřili na detekci geopatogenních zón a jejich vliv jak na osoby, tak na techniku a došli k pozoruhodným výsledkům. Nejprve nechali zónu detekovat citlivou osobou, tzv. senzibilem, pro další ověření detekce použili různé měřiče - především zkoumali rozložení tzv. elektrosmogu, par různých nebezpečných látek, včetně radonu a ozónu.

Největších úspěchů ale bylo dosaženo při použití tzv. rezonoměru, který je schopen na principu jednoduché elektromagnetické indukce detekovat, jak je v daném místě porušeno geostatické pole souhrnem všech rušivých vlivů a jaké je rozložení rezonančního pole v daném místě.

Pakliže jednotlivá měření dokáží detekovat jednotlivé parciální složky geopatogenní zóny, rezonoměr potom provádí jejich integraci díky měření změn pole vyššího řádu.

GPZ s prstem na spoušti atomového holocaustu

Výzkumná zpráva se dále zaobírá celou řadou incidentů z dob studené války, především z velitelství Norad, kdy docházelo k mylným detekcím odpálení střel ze Sovětského svazu.

Je jasné, že v tak stresujícím pracovním prostředí se jakékoliv patogenní zóny projeví obzvláště ničivě. Přitom díky umístění velitelství NORAD hluboko ve skalním masivu zde není o tyhle zóny rozhodně žádná nouze.

Nicméně výzkumníci z DARPA s údivem pozorovali, jak se za dobu fungování NORADu změnilo rozmístění lidí a techniky. Pracovníci nevědomky preferovali pro svoje pracoviště "čistá" místa, tedy taková místa, kde jsou GPZ nízké nebo žádné.

Jedná se o jeden ze základních projevů mimosmyslového vnímání, kdy se lidé na místech s vysokým rizikem GPZ necítí prostě dobře (jedná se hlavně o projevy náhlých nevolností, mrazení v zádech, pocity, že je dotyčný někým pozorován, atd.), o podstatu této percepce se dodnes vedou spory a není spolehlivě objasněna, nicméně funguje.

GPZ ničí i techniku

I proto se na místech s vysokým rizikem GPZ (byla zde naměřena hodnota kolem 150 až 200 resenů) vyskytuje prakticky výhradně počítačová technika. Nicméně odchod lidí z míst s GPZ se nijak neprojevil na snížení počtu planých poplachů, možná právě naopak.

Díky tomu, že tento proces je postupný a dodnes probíhající, bylo možno sledovat, jak se plané poplachy způsobené lidským faktorem stále častěji mění na poplachy způsobené chybou techniky. Stejně tak bylo možno pozorovat, díky přísnému řízení kvality a důkladným záznamům o prováděných opravách, jak hardware, tak software, jak umístění počítače, případně elektroniky obecně v místě s vysokým GPZ velmi zkracuje životnost tohoto zařízení a zvyšuje jeho poruchovost.

Na základě tohoto zjištění bylo v uplynulých letech provedeno podrobné zkoumání rozložení GPZ na dalších podobných pracovištích stejně jako ve velkých serverovnách a databázových skladech. Výzkum je komplikován tím, že samotné počítače a elektronika obecně velmi přispívají k síle GPZ, případně ji mohou dlouhodobě formovat a ovlivňovat, ale i tak je výsledek jednoznačný - GPZ dokáže zničit nebo výrazně zkrátit životnost zařízení v nich umístěných.

GPZ v zemi vycházejícího slunce

Navíc bylo možno porovnat údaje získané v rámci amerického výzkumu s daty pořízenými na druhé straně oceánu, tedy v Japonsku. Zde se dodnes při plánování stavby prakticky čehokoliv dodržují pravidla u nás v Evropě známá jako Feng-šuej. Pracoviště navrhnutá podle těchto pravidel, doplněná o prostředky na odstínění GPZ (ať už tradiční v podobě krystalů, květin, nebo moderní elektronická zařízení) vykazují podstatně nižší chybovost jak lidského faktoru, tak techniky.

DARPA z těchto důvodu doporučuje zahrnutí pravidel Feng-šuej do norem plánování a výstavby vojenských objektů stejně jako jejich uplatnění ve stávajících zařízeních, dovozuje návratnost vynaložených nákladů kolem čtyř let. Doporučení DARPA mají být přitom zakomponována i do pravidel pro civilní objekty a dále je hodlá zkoumat Ministerstvo zdravotnictví USA (Food and Drug Administration).

Neradostný výhled do budoucna

Otázkou pro nás je, jak se k tomuto výzkumu postaví naše ministerstvo zdravotnictví, zda bude i nadále před neblahými účinky GPZ strkat hlavu do písku, anebo se bude konečně dané problematice seriózně věnovat.

Jenom abychom se nedočkali u výrobců spotřební elektroniky požadavku na umístění jejich výrobků do míst s nízkou nebo nulovou hodnotou GPZ, jinak odmítají převzít záruku za poškození. Vzhledem k neustálé miniaturizaci může vliv GPZ na mikroprocesory dramaticky narůstat.

 

P.S. Tento článek byl určený k publikování 1. dubna. Došlo, milánkové, došlo?

Autor: Martin Tuma | čtvrtek 22.10.2009 11:06 | karma článku: 16,93 | přečteno: 2171x
  • Další články autora

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma: 14,28 | Přečteno: 354x | Diskuse| Věda

Martin Tuma

Matematický mozkolam s váhami

Nepravidelný občasník zaměření na občerstvení mozkových závitů v matematice. Neváhejte to zkusit, třeba v sobě objevíte netušený talent.

8.3.2024 v 12:55 | Karma: 12,07 | Přečteno: 572x | Diskuse| Věda

Martin Tuma

Zapomenuté jaderné průšvihy - smrtící zvědavost zlodějů kovů

V tomto miniseriálu se nehodlám věnovat notoricky známým katastrofám, jako byla havárie v Černobylu nebo Fukušimě. Dnes se posuneme do Jižní Ameriky, i tam se děli zajímavé věci.

21.12.2023 v 9:11 | Karma: 22,34 | Přečteno: 484x | Diskuse| Věda

Martin Tuma

Zapomenuté jaderné průšvihy - bezstarostná Tokaimura

V tomto miniseriálu se nehodlám věnovat notoricky známým katastrofám, jako byla havárie v Černobylu nebo Fukušimě. Dnes se posuneme z Německa na opačnou část Zeměkoule.

14.12.2023 v 14:09 | Karma: 14,39 | Přečteno: 311x | Diskuse| Věda

Martin Tuma

Zapomenuté jaderné průšvihy - tikající špinavá bomba v německém dolu Asse II

V tomto miniseriálu se nehodlám věnovat notoricky známým katastrofám, jako byla havárie v Černobylu nebo Fukušimě. O jezeru Karačaj jsem psal minule, ale pěkně horkou skvrnu máme hned za hranicemi.

8.12.2023 v 15:55 | Karma: 15,67 | Přečteno: 402x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Objednávka USA a Británie, prohlásilo o obvinění z útoku ve Vrběticích Rusko

3. května 2024  17:35

Obvinění Ruska z podílu na výbuchu v muničních skladech ve Vrběticích v roce 2014 jsou...

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  17:16

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

CNN Prima NEWS vysílá už čtyři roky, k výročí připravuje nové pořady

3. května 2024

Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS přinese divákům ke čtvrtému výročí zahájení vysílání nové...

Škody po požáru v Mionší jsou malé, prales podle hasičů zřejmě někdo zapálil

3. května 2024  11:46,  aktualizováno  16:54

Hasičští experti se vrátili do terénu, aby vyšetřovali příčinu požáru v pralese Mionší v Dolní...

  • Počet článků 115
  • Celková karma 13,17
  • Průměrná čtenost 1519x
Jsem vědecko technický revolucionář a kvantový mechanizátor.

Právě nyní se chystám vydat knihu "Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír".