Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. června 2023 Medard

Cynicky o válce na Ukrajině

24. 03. 2023 9:48:48
Válka už teď má jasného vítěze - Čínu. Vítejte ve světě reál politiky, kdy se pokusím sejmout ideové brýle zbožných přání z obou stran.

Kdo na válce vydělává

Doufám, že každému je tak nějak jasné, že kdo z války opravdu profituje, je Čína. A válka bude trvat tak dlouho, jak se to bude hodit právě jí. Jednak se jí líbí, že se z Ruska de facto stal její vazal, sice s atomovkama, ale ekonomicky těžce závislý na vůli Čínského politbyra. Stačí se podívat na závěry posledního setkání Putina a Si, kdy Rusové přebírají terminologii z Číny, třeba a třech zlých silách - separatismu, extremismus a terorismus.
Druhak válka na Ukrajině dostatečně rozptyluje Spojené Státy, takže se tolik nevěnují jak Číně samotné, tak otázce Taiwanu. A třeťak je pro Čínu dobré vidět EU krvácet na výdajích a zbrojení kvůli válce.

Druhý, kdo se díky válce na Ukrajině má jako prase v žitě jsou vývozci LNG. Mrkněte se, kolik chtěli za LNG, které tak nezištně poskytly jako náhradu za ruský plyn třeba Američané. S nimi se samozřejmě svezl i Katar a EU jako taková přeplatila LNG dodávky pro celou řadu chudších zemí na světě. Potom se nemůžeme divit, že nás "globální Jih" moc nemusí.

Třetí jsou samozřejmě zbrojovky. Na prvním místě americké, protože řada zemí daruje Ukrajině zastaralé zbraně a nahrazuje to novými právě z USA. Ale i zbrojaři v EU si přijdou na své, po hubených létech teď nestíhají vyrábět. Hlavně střelivo.

Kdo za to může

Putin, protože příliš věřil tomu, že Ukrajina je plná ruských kolaborantů a stačí jenom natáhnout ruku a utrhnout si ji jako jablko ze stromu. Sergej Beseda, generál FSB, rozkradl fondy určené na podvratnou činnost na Ukrajině, ale papírově běžela operace podle plánů. A tak když vloni Ukrajina chystala útok proti separatistům, Putin se ji rozhodl předejít. Byla to chyba, která se v Kremlu neodpouští, takže teď se to musí dotáhnout až do konce.

Na druhou stranu ani Západ v tom není nevinně. Když Sovětský svaz padl, nechal ho v marastu a bídě, rozpadlý stát ovládaný mafiemi. Chybělo něco jako Marshallův plán pro Německo pod Druhé světové válce. Z toho potom vzešel Putin, vládnoucí tvrdou rukou, který pozvedl životní úroveň prostých Rusů nebývalou měrou, ale poslal do háje celou koncepci demokratického vládnutí. Měli jsme šanci vyhrát zápas o ruskou duši, ale ani jsme se toho nezúčastnili a teď sklízíme plody. Podle mne je chybou myslet si, že až si Putina vezme čert, všechno se tím vyřeší. Spíše se bojím, že přijde někdo ještě radikálnější, než je on.

Jak to celé ukončit?

Ukončit to nejde, jenom pauznout. Nechme Rusům, co teď mají, vyjednejme nespravedlivý mír. Současná podoba války nemá žádný smysl, je to jenom tupé plýtvání lidskými životy na obou stranách a ani Ukrajinská ofenzíva to nezmění. (Rád bych se v tomto spletl). Nechme konflikt zamrznout do doby, než se Ukrajina postaví na nohy tak, aby si Ruskou armádu namazala na chleba. Mezitím budou Rusové dále upadat, korupce a neschopnost je rozloží zevnitř. Teprve potom má ofenzíva nějaký význam. Můj cynický pohled je ten, že k tomuto závěru se stejně dojde koncem tohoto roku za cenu statisíců mrtvých a zmrzačených na obou stranách.

Update 27.3. 11:00 - jak si může Ukrajina namazat Ruskou armádu na chleba

K tomuto update mne přivedla diskuze pod článkem. Dle mého názoru jsou dvě základní věci, které Ukrajina potřebuje - schopnost rozebrat Ruskou protivzdušnou obranu a získat tak nadvládu ve vzduchu. Druhá věc je dobrá ochrana proti dronům. To první jim může zajistit adopce systémů jako je Wild Weasel nejlépe na letounech F-16 s integrací systémů průzkumu a boje NATO. V součinnosti s HIMARS mohou donutit stáhnout PVO až za hranice Ruska, kam Ukrajina už nebude moci útočit. Potom ničit logistické uzly a sklady a nechat vojsko vymrznout a vyhladovět, protože jak je jistě každému armádnímu teoretikovi jasné, válku rozhoduje logistika. Od Izraele by mohli v období kvazi míru získat účinné systémy ochrany proti dronům, jako jsou Lancet a podobně, od Západu pokud dojdou Patrioty, tak prakticky znemožní letectvu Ruska a jeho raketám participovat na bojišti. Tolik můj skromný názor, naprosto zásadní bude, aby sankce tak jak jsou nikdo neuvolnil a Ukrajina dostávala hospodářskou i vojenskou pomoc v nezmenšené míře.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Martin Tuma | pátek 24.3.2023 9:48 | karma článku: 18.91 | přečteno: 627x

Další články blogera

Martin Tuma

Jak se loví kvantové příšerky a proč už jich více nebude 3

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

2.6.2023 v 14:14 | Karma článku: 5.68 | Přečteno: 121 | Diskuse

Martin Tuma

Jak se loví kvantové příšerky a proč už jich více nebude 2

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

26.5.2023 v 11:02 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 157 | Diskuse

Martin Tuma

Jak se loví kvantové příšerky a proč už jich více nebude 1

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

19.5.2023 v 13:30 | Karma článku: 10.43 | Přečteno: 248 | Diskuse

Martin Tuma

Jak vypadá kvantová ZOO a proč by nás to mělo zajímat

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

15.5.2023 v 15:30 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 179 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michal Vimmer

Práva trpaslíků

Trpaslík má právo vybrat si (d)obra, který ho ochrání před (zlo)brem. A když si vybrat neumí, obr si poradí. V 90.letech, kdy se hrála trpasličí volenka a ještě nás nevzali do EU, ozývaly se nápady stát se evropským Portorikem.

8.6.2023 v 8:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 90 | Diskuse

Jan Pavelec

Vláda ČR státní výdaje škrtat nemusí, ale chce.

V ČR je tempo zadlužování nejrychlejší proto, že v ostatních zemích EU rostl HDP rychleji, nikoliv proto, že by se v ČR více rozhazovalo. Škrty nejsou pro vládu vedenou ODS nástrojem pro snížení zadlužení, ale je to cíl sám o sobě

7.6.2023 v 20:30 | Karma článku: 9.87 | Přečteno: 218 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Na Ukrajině již byl skutečně zničen minimálně jeden Leopard

Situace na bojišti je velmi nepřehledná a nejasná. Obě strany buď lžou nebo mlží. V každém případě je jisté, že sankce fungují, Kreml zpětně nakupuje vlastní náhradní díly z Myanmaru a Indie.

7.6.2023 v 14:31 | Karma článku: 18.22 | Přečteno: 573 | Diskuse

Jan Ziegler

Odbory chtějí řešit krizi likvidací živnostníků

Platit krizi musí všichni ostatní, hlavně podnikatelé, ale nikoliv my. Tak by se daly zhodnotit odborářské návrhy k úsporám státního rozpočtu. Nejdřív tedy firmy řádně oškubeme a pak ještě chceme zvýšení minimální mzdy.

7.6.2023 v 13:38 | Karma článku: 19.51 | Přečteno: 367 | Diskuse

Josef Nožička

Respondenti CVVM vyslali (na rozdíl od Forum24) Fialově vládě jasný signál

V průzkumu agentury CVVM ohledně důvěry českých občanů v politiky mnozí členové Fialovy vlády zcela propadli.

7.6.2023 v 12:20 | Karma článku: 38.09 | Přečteno: 924 | Diskuse
Počet článků 89 Celková karma 12.37 Průměrná čtenost 1855
Jsem vědecko technický revolucionář a kvantový mechanizátor

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...