Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Význam kvalitního zakletí pro hladký chod moderní společnosti

30. 09. 2015 16:01:32
Záznam přednášky arcimága Kýhovýra Zcestyhusy na 306. Panmagické konferenci. Zakletí jako prostředek zvýšení genetické diversity Zakletí jako prostředek sociální mobility Zakletí jako prostředek udržení status quo ve společnosti

Zakletí jako prostředek zvýšení genetické diversity

Pohleďme nyní poněkud s odstupem na stav našeho kontinentu. Po období válek a chaosu zažíváme bezprecedentně dlouhé období míru a rozkvětu. To sebou ale nese i temné stránky a jednou z nich je právě hrozba degenerace především vládnoucích rodů. Z politické nutnosti došlo v minulosti k celé řadě sňatků mezi různými rody, takže v současnosti je prakticky každý spřízněný s každým. A když si bratranci dlouhodobě berou svoje sestřenice, k ničemu dobrému to nevede. Nejde jenom o sklon ke křivým zubům nebo anémii, postižena může být především inteligence dotyčných jedinců. Z minulosti dobře víme, že vládnoucí rody, které nechtěly ředit svoji urozenou krev, kde si bratři brali sestry, produkovaly celou řadu velmi duševně vyšinutých krutovládců, což mělo devastující účinek nejen pro zemi samotnou, ale i pro její sousedy.

Je proto v zájmu všech, aby byl nějakým způsobem řízen přirozený výběr partnerů a byl nahrazen alespoň z části výběrem nadpřirozeným. Zde mám na mysli personálně specifikované zakletí. Například princ X zakletý v žabáka může být osvobozen pouze princeznou Y, s tím že následný sňatek těchto dvou partnerů potom geneticky zpestří rodové linie. Jistě, podobné kouzlo není vůbec jednoduché a navíc je prakticky nezbytné doprovodit jeho seslání vhodnou věštbou, nejlépe co nejdříve po narození prince a princezny. Bez kvalitní věštby riskujeme, že naše úsilí vyjde vniveč, že princ zůstane žabákem, zatímco princezna se zakouká do prvního budižkničemu u dvora.

Tento způsob zakletí nám umožňuje ujistit se o dostatečných jak mravních, tak volních předpokladech obou aktérů. Princ žabák musí čelit zařazení do potravního řetězce na velmi nelichotivém žebříčku, princezna může pro jeho vysvobození splnit i některé předem dané úkoly, nejen sebrat dostatek odvahy k tomu políbit žábu.

Ať tak či tak, daný způsob zakletí nám umožňuje prakticky s chirurgickou přesností manipulovat s genofondem, je proto vhodné jej co nejvíce využívat bez ohledu na nároky, které to na mága nebo čarodějku klade.

Zakletí jako prostředek sociální mobility

Jak už bylo řečeno výše, dlouhé období míru sebou přináší temné stránky. Mezi ně můžeme řadit i významné snížení sociální mobility. Přece jenom ve válce se statečný chasník s pořádným mečem a trochou štěstí mohl stát rytířem, osvědčení bojovníci potom rychle stoupali jak po velitelském, tak po sociálním žebříčku na úkor těch méně úspěšných. V období míru je něco podobného prakticky nemožné.

Pozor, nevolám zde po rozpoutání válek, ale prakticky nulová sociální mobilita sebou nese společenské pnutí, které je potřeba nějak ventilovat. Rytířské turnaje jsou pouze chabou náhražkou růstu, jakou schopným mohlo zajistit drsné evoluční prostředí bitvy. A zde je právě místo pro kvalitní zakletí jakožto ventilu, který umožní „hloupému Honzovi“ stát se králem. Promiňte mi prosím jemnou vulgarizaci tématu, ale rád bych zdůraznil, že správné zakletí musí dát šanci opravdu každému, nebo každé. Vzhledem k tomu, že roste ve společnosti počet mladých mužů, který bývá obvykle eliminován až válečnou vřavou, doporučuji provádět taková zakletí, která odstraní ze společného genofondu většinu neúspěšných uchazečů. Je potřeba důsledně dbát na vyváženost, aby hrozba při neúspěchu byla dostatečně vyvážena odměnou za úspěch.

Tím, že může ve zkoušce uspět prakticky kdokoliv, zaručíme nejen sociální mobilitu ale i zpestření genofondu dotyčného rodu novým materiálem. Vhodně zvoleným formátem zkoušek můžeme směřovat přínos do intelektuální nebo fyzické stránky, to podle toho, čím lépe prospějeme dotyčnému rodu. Nevýhodou je často značný hněv a odpor, na který narážíme v případě, že si má urozená vzít neurozeného. Tento odpor je opět možné již dopředu otupit vhodnou věštbou a trochou manipulace se zúčastněními, jak zářný příklad uvádím Tři zlaté vlasy děda Vševěda. Jedná se zde o hybridní případ předem určeného vítěze, který ale zažije po úspěšném složení zkoušek náhlý sociální vzestup mezi vládnoucí elitu.

Ještě bych se chtěl vrátit k odporu, který může vyvolat neurozený ženich nebo nevěsta. Je vhodné, někdy nezbytné, směřovat zkoušení uchazeče nebo uchazečky ke schopnosti vyhnut se pokusům o úkladnou vraždu. A samozřejmě preventivně na vývoj případu dohlížet. Obvykle po příchodu prvního potomka, následníka, tento odpor opadne.

Zakletí jako prostředek udržení status quo ve společnosti

Na závěr bych se chtěl ještě zmínit o tom, jak vhodné použití zakletí pomáhá udržet status quo ve společnosti, tedy ventilovat napětí, které v ní může z různých důvodů narůstat. Především nesmíme nikdy podcenit závist. Většina neurozených je ve své podstatě přesvědčena, že si to zakletí dotyčný(á) zasloužila. Je zajímavé, že zrušení zakletí bývá vesměs vnímáno pozitivně, ať už se jedná o urozeného nebo neurozeného šťastlivce. V případě vítěze prostého původu mu dokonce většina lidí jeho úspěch přeje. Zřejmě doufá, že příště by mohl uspět právě on, nebo někdo z příbuzných a nechce vytvářet již dopředu negativní auru.

Závěr

Na výše uvedených příkladech jsme, dle mého skromného názoru, jasně prokázal důležitost zakletí pro hladký chod moderní společnosti. Zbývá zde ale jedno hledisko, které jsem si záměrně nechal až na konec: Jaká je tedy odměna pro mága či čarodějku? Kde jsou v tom celém peníze?

Přínos pro mága či čarodějku lze vidět jako krátkodobý a dlouhodobý. Prakticky okamžitou odměnou může být už jenom to, že si na dotyčném schladíme žáhu, případně dostaneme zaplaceno od někoho, kdo si na dotyčném chce schladit žáhu – říkám tomu spojit příjemné s užitečným. Dlouhodobý přínos potom generuje hladce fungující společnost, využívající magické služby na denní bázi.

Proto bych chtěl povzbudit všechny mladé adepty magického umění, aby horlivě studovali tuto oblast kouzel. Připomínky a náměty můžete vznést po krátkém občerstvení v panelové diskuzi. Tímto vám děkuji za pozornost.

P.S.: Hledám nějakou vysokou školu, kde bych za tento příspěvek dostal titul Bc. nejlépe ze sociologie či jiné podobné pavědy, abych konečně mohl v Praze do kavárny ;)

Autor: Martin Tůma | středa 30.9.2015 16:01 | karma článku: 11.92 | přečteno: 325x

Další články blogera

Martin Tůma

V Brně končí šalina číslo 3

Tato linka, skrytě propagující fašismus tím, že začíná v Židenicích, jede přes Tábor a končí v Komíně, nemá podle společnosti Hatefree (nenávist zdarma) v moderní společnosti co dělat. Zde jsou reakce brněnských politiků.

20.3.2017 v 11:00 | Karma článku: 35.86 | Přečteno: 1974 | Diskuse

Martin Tůma

Karel Gott nesmí zemřít

Je to prosté, Gott nesmí zemřít, jinak to Zlatý Slavík nepřežije. No jenom si vezměte tu hrůzu, kdyby potom Zlatého Slavíka vyhrál Ortel. Anebo co když se Kabáti rozpadnou? Raději nedomýšlet...

2.12.2016 v 13:37 | Karma článku: 20.25 | Přečteno: 880 | Diskuse

Martin Tůma

Dneska už se nedá nikomu věřit

Že jsou předvolební průzkumy poplatné tomu, kdo si je zadává, ví kromě našeho pana prezidenta už i každé malé dítě. Kdo platí, ten poroučí a výsledky tomu musí odpovídat Ale co sázkové kanceláře?

9.11.2016 v 15:52 | Karma článku: 15.06 | Přečteno: 366 | Diskuse

Martin Tůma

Slimáci - extremisté

Extrémističtí slimáci se bez varování pustili do mých paprik. Zareagoval jsem okamžitě, změnil jsem si na FB profilovku na papriku, vyfotil se s cedulí Pray for paprika. Sousedům jsem vyjádřil svoje hluboké zděšení. Nepomáhá to...

20.7.2016 v 11:43 | Karma článku: 38.41 | Přečteno: 1662 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Přemysl Čech

Rusko a doping: - my nic, jinde hledejte viníky

Podle ruského vicepremiéra a bývalého ministra sportu Vitalije Mutka nenese vinu za skandál kolem dopingu ruských biatlonistů a biatlonistek v souvislosti se ZOH v Soči v roce 2014 Rusko, ale naopak MOV a WADA. A kdyby jen to!

24.11.2017 v 13:15 | Karma článku: 4.96 | Přečteno: 93 | Diskuse

Richard Siemko

Proč Bůh nezasahuje

Následující úvahy jsem napsal pro ty z lidí, kteří jsou hluboce zasaženi zlem ve světě a nechápou, jak můžou někteří jiní lidé věřit v Boha, který je podle jejich slov vševědoucí a přesto nezasahuje.

24.11.2017 v 11:05 | Karma článku: 12.19 | Přečteno: 442 | Diskuse

Petr Pánek

Střet civilizací začíná v ložnici.

Jedna blogerka , která s jistotou dovede rozpoutat diskusi zde nadhodila téma "Mateřství jako služba bohu". Budiž i když tomu nerozumím.

24.11.2017 v 10:01 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 570 | Diskuse

Jan Tichý

Prezident volky nevolky (čti folky nefolky)

Vyhraje kandidát lidu (německy das Volk) nebo nelidu (resp. nadlidu = zákonodárců)? V posledních volbách prezidenta měli téměř všichni kandidáti podporu sobě blízké politické strany. Letos naopak téměř nikdo.

24.11.2017 v 8:54 | Karma článku: 5.35 | Přečteno: 129 |

Kateřina Valachová

Sociální rozměr státu, o to zde kráčí

Nedávno jsem přála hodně štěstí a brzké uzdravení paní Darině Nešporové, učitelce mateřské školy z Olomoucka. Zachránila tři děti, které odstrčila z cesty automobilu – sama přitom utrpěla vážná zranění.

24.11.2017 v 8:01 | Karma článku: 5.78 | Přečteno: 297 | Diskuse
Počet článků 62 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2164
Jsem vědecko technický revolucionář a kvantový mechanizátor


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.